Zbyšek Pěnčík

Věk 41 let
Člen SDH: SDH Hlubočany
Jak dlouho jste již dobrovolným hasičem? od svých 6 let, ale oficiálně od roku 1986
Funkce ve sboru: Velitel SDH
Co Vás vedlo stát se dobrovolným hasičem?

Rodiče byli oba dobrovolní hasiči a tak to byl malý krok proč nebýt i já a druhý důvod, že otec byl zapřísáhlý  antikomunista a pionýra mi nedoporučoval, stolní tenis a fotbal jsem sice hrával, ale vyhráli to na celé čáře hasiči a jsem rád, že tomu tak je.

Jste členem soutěžního družstva a na jakém postu?

Doufám, že si ještě někdy v lize zasoutěžím, jelikož už dávám prostor mladším členům, ale že bych se na svůj post necítil tím to není jen je potřeba umožnit mládeži vyzkoušet si co je to zodpovědnost při reprezentaci sboru na soutěžích. Jinak mám další možnosti ve staré gardě, která se účastní soutěží na našem okrsku,  nebo zaskakuji v družstvu  Draci Hlubočany. V lize bez problémů zastanu strojníka a svůj dosavadní post spoj (naběrače), v okrsku si troufnu i na proud. A jinak se už 8 let prezentuji jako rozhodčí.

Co Vám požární sport přináší a co Vám na něm vadí?

Požárním sportem žiju od svých 6 let,  prošel jsem si všechny kategorie (mládež, dorost i dospělé) a i když jsem v tomto kolotoči řádku let, ještě stále mně baví předávat své zkušenosti mladším. Požární sport je kolektivní soutěžení a rivalita je v tomto odvětví nutná, ale velice mně mrzí, že si někteří soutěžící o mé osobě myslí, že dělám v soutěžících rozdíly a snažím se některá družstva zvýhodňovat. Toto jejich mínění je však mylné a chci být kamarádem s každým dobrovolným hasičem, který chce soutěžit  fair play a nesnaží se hledat kličky v pravidlech. Byl bych rád, kdybychom byli jedna velká hasičská rodina (velkým příkladem byla atmosféra na poslední soutěži ročníku 2009 v Ivanovicích na Hané).

Myslíte si, že ustavení komise pro sport při OSH Vyškov  je přínosem pro Soptíka a VC okresu Vyškov?

Ustavení komise pro sport bylo přání soutěžících a reakcí na rozhodnutí rady velitelů po sporných soutěžích. Její členové jsou aktivní účastníci (soutěžící, vedoucí kolektivů, rozhodčí)  soutěží VC okresu Vyškov a tudíž mají přehled, o čem budou rozhodovat. Doufám, že bude přínosem pro fungování VC okresu Vyškov a vyškovského Soptíka. Není nutné však házet všechnu špínu na radu velitelů, která dlouhá léta pracovala ve prospěch soutěžících, zajišťovala sborům pomoc při organizování soutěží, zajišťování rozhodčích a evidenci výsledků. Čas ukáže, zda přání soutěžících bylo oprávněné a splní svůj účel. Sám osobně jsem členem rady velitelů a současně i komise pro sport a myslím si, že ne vždy je nutné lámat skutečnosti přes koleno a je někdy dobré naslouchat  přáním druhých.

Váš největší úspěch v hasičině?

Za úspěch se dají považovat druhá místa na krajském kole s družstvem dorostenek a se stejným družstvem v kategorii žen, které jsme s mými kolegy dosáhli. A mým osobním úspěchem je, že soutěž našeho sboru je o prvopočátku fungování VC její součástí.

Co by jste na hasičině změnil (-a), kdyby byla možnost?

Změnil bych přístup státních orgánů k dobrovolné hasičině, jelikož nás postavili do role zahrádkářů. Utvořili Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce a pokud se obec rozhodne ustavit si jednotku z vlastních lidí bez účasti členů SDH, pak můžeme tak akorát pořádat soutěže, kulturní akce, ale pomoc občanům při požárech a živelných pohromách nám je zákonem zapovězena. Dal bych oběma stejné pravomoci a nedělal v záchranných složkách rozdíly, když jsou lidé schopni obětovat svůj volný čas pro bezpečnost  druhých.

Koho by jste zvolil (-a) Osobností SDH okresu Vyškov (pro svoje zásluhy a činy)?

Zvolit osobnost okresu je těžké, protože každý člověk věnující se starostí o bezpečnost druhých je samo o sobě záslužné a sportovní úspěchy mluví sami za sebe, kdo se svým povinnostem věnuje na 100 %. Jméno žádné nenapíšu, mám úctu ke všem lidem co něco dokázali a na věku nezáleží.

Čeho by jste chtěl (-a) v hasičině dosáhnout?

Chtěl bych být dobrovolným hasičem tak dlouho, co mi mé zdraví dovolí a být platným pomocníkem všem

Koho ze svých kolegů a známých, by jste nám pro tuto anketu doporučil (e-mailová adresa)

Libor Fiala

 

fialahana@seznam.cz

Jaký vzkaz nebo přání  by jste vzkázal ostatním hasičům

Přál bych si abychom byli jedna velká rodina, kde se můžeme spolehnout jeden na druhého.

 

 

ZPĚT

 

Datum - Svátky

Sestavuji aktuální kalendář ...

Novinky

Kalendář

Sponzoři

Sbor dobrovolných hasičů Topolany

        © 2009-2019 Všechna práva vyhrazena