Proč a kdy vznikla liga v požárním útoku družstev na okrese Vyškov

 

Prvotním indikátorem byla sametová revoluce. Změna režimu, konec nařizování ze strany státu, nutnost změnit vše co má spojení s komunismem, objevování něčeho nového a snaha prosadit nové metody výcviku. S tím ale souvisí rozmach podnikání, nedostatek času členů jednotek z důvodu pracovní vytíženosti a jiné okolnosti

Z těchto a mnoha dalších důvodů, začalo okresní sdružení hasičů řešit problém nefungujících okrsků, tudíž se nechtěl nikdo zúčastňovat okresního kola v požárním sportu a řešilo se dilema, kdo ze sborů okresu Vyškov nás bude zastupovat v oblastním (dříve krajském) kole.

V okrese bylo několik sborů, které pravidelně každý rok pořádali soutěž ve své obci, či městě a pár sborů ještě mělo zájem soutěžit o reprezentaci okresu. Tehdejší starosta okresního sdružení pan Jiří Kulla z SDH Ivanovice na Hané, které mělo svou soutěž zařazenou do extraligy v požárním útoku, společně s vedoucím odborné rady velitelů panem Antonínem Dolákem z SDH Hostěrádky-Rešov přišli s návrhem jak danou situaci řešit. Dali hlavy dohromady se sbory pořádajícími soutěže a všemi, kteří se jich chtěli zúčastňovat a bojovat o postup do krajského kola a v roce 1994 vyhlásilo okresní sdružení nultý ročník soutěže v požárním útoku s vodou pod názvem “Velká GRAND PRIX okresu Vyškov".

Do této soutěže se započítávali výsledky z I. a II. kola a 6 soutěží a memoriálů pořádaných na okrese Vyškov (Hostěrádky-Rešov, Topolany, Švábenice, Hlubočany, Rousínov a Ivanovice na Hané). Pravidla byla jednoduchá dosáhnou co nejvyššího počtu bodů ze všech zúčastněných a absolvovat minimálně 2 soutěže. Bodové hodnocení bylo za 1.místo-10 bodů až za 10 místo -1bod. Vítězem nultého ročníku se staly Hostěrádky -Rešov (8 závodů-76 bodů), druhé skončili Hlubočany (6 závodů-45 bodů)  díky vyššímu počtu vítězství při stejném počtu bodů se třetími Šaraticemi (7 závodů- 45 bodů). SDH Topolany skončili se 4 odjetými závody a ziskem 19 bodů na 11-12 místě. společně s SDH Bučovice. V tomto nultém ročníku bylo hodnoceno celkem 24 SDH  a pouze v kategorii muži.

Systém fungoval, zapojilo se hodně družstev, proto se přistoupilo k vyhlášení 1. Ročníku soutěže SDH v požárním útoku o Velkou cenu okresu Vyškov. Vyhlašovatelem je odborná rada velitelů při OSH Vyškov a jejím cílem je zvýšit zájem a popularitu soutěží hasičů a nabídnout možnost vzájemného měření sil v požárním útoku. Všem zúčastněným zaručuje v případě vítězství hodnotné ceny a v každém případě poznání sebe sama a mnoha dalších hasičů a k navázání dobrých kamarádských vztahů, které by měli vést ke sjednocení hasičů na našem okrese (doslovná citace z dokumentů zaslaných všem sborům okresu Vyškov).

Pravidla zůstala stejná, kategorie budou hodnoceny muži i ženy (pokud se přihlásí alespoň 2 SDH v dané kategorii), hodnoceny do Velké ceny okresu budou sbory které se zůčastní 5 a více soutěží v daném roce, což bylo nakonec změněno na účast ve 2 závodech. Vítěz v dané kategorii bude náš okres reprezentovat v oblastním kole v PS v roce 1996. Zúčastnilo se celkem 25 družstev mužů a v 7 soutěžích + okrskové kolo dosáhlo nejvyššího počtu bodů opět družstvo z Hostěrádek-Rešova (8 soutěží-76 bodů), druhé skončili Hodějice (8/63) a třetí B-tým Hostěrádek (8/57). SDH Topolany skončilo deváté (4/21).Popularita Velké ceny narůstala, narostl i počet soutěží do ní započítávaných (11), ale začalo se zapomínat na další disciplíny požárního sportu (100 metrů s překážkami a štafeta na 4x 100 metrů s překážkami).    Výsledky 2. ročníku  vítěz opět Hosrěrádky-Rešov I.(11 soutěží/96 bodů), druhé Hostěrádky- Rešov II. (11/83),  třetí místo obsadili Ivanovice na Hané I. (10/82). SDH Topolany celkově 10 (4/24).

Rok 1997 znamenal mírné vystřízlivění pokles počtu hodnocených soutěží opět na 7+ I. kolo  a počet zúčastněných družstev  byl 19, která se musela zúčastnit alespoň jedné soutěže. Pravidla zůstávají stejná, stanovovala je  pouze rada velitelů, hodnocení se také neměnilo. V celkovém hodnocení na prvním místě také žádná změna opět vyhráli Hostěrádky- Rešov A (8/67), druhé Hostěrádky- Rešov B (8/67) a třetí  Šaratice  (8/43).

Takto všechno pokračovalo rok od roku s mírnými výkyvy, narůstal počet soutěží zařazených a hodnocených ve velké ceně okresu, začala fungovat i kategorie žen, začala se zvyšovat úroveň vlastních soutěží, kterých se účastnili i družstva z okolních okresů a tím rostly požadavky na pořádající sbory co se uče odměňování. Rada velitelů začala měnit a upravovat pravidla, později dala možnost ovlivnit pravidla i samotným závodícím prostřednictvím svého sboru vždy při hodnocení předešlého ročníku, ale zase rada rozhodla sama co je pro ligu vhodné a co ne. Přitom se však zapomnělo na to proč se vlastně celé tohle šílenství rok co rok pořádá. Vítězové odmítli reprezentovat okres v oblastním kole, protože zapomněli na ostatní disciplíny a chtěli dělat pouze požární útok. Neúčastí v oblastním kole přišlo okresní sdružení o dotace poskytujícím se za účast v této soutěži, a proto se přistoupilo opět k pořádání okresního kola ve všech disciplínách požárního sportu.

Dnes se Velká cena se řídí svými pravidly, které může ovlivnit každé soutěžní družstvo (pokud jsou to oprávněné požadavky), sbory pořádající soutěž  musí splnit mnoho kritérií, aby jejich soutěž byla zařazena do kalendáře Velké ceny i v dalším roce. Všechno toto vede k atraktivnosti jednotlivých soutěží a stále většímu zájmu družstev z okolních okresů soutěže na Vyškovsku navštěvovat. Celý tento kolotoč nám zabere mnoho volného času, ale kdo nezavítal na nějakou soutěž, nepochopí náš zájem se účastnit. Dobrá parta lidí, spousta kamarádů z jiných sborů a motivace v odměnách za umístění jsou jedny z kritérií proč postupujeme toto martirium.

Pro SDH Topolany je potěšující, že se tohoto kolotoče účastní od prvopočátku jako soutěžící i jako pořádající soutěž.

 

 

 

Datum - Svátky

Sestavuji aktuální kalendář ...

Novinky

Kalendář

Sponzoři

Sbor dobrovolných hasičů Topolany

        © 2009-2019 Všechna práva vyhrazena